Tarptautinis susitarimas, ribojantis Irano branduolinės programos vystymą, nebegalioja iš jo vienašališkai pasitraukus JAV, o įtampa tarp Teherano ir Vakarų valstybių auga. LRT.lt pateikia pagrindinių įvykių chronologiją ir Irano branduolinės programos istoriją.
2019 m. gegužės 8-ąją Iranas pranešė, kad „duoda“ Europos Sąjungai 60 dienų išsaugoti 2015 m. pasirašytą Bendrą jungtinį veiksmų planą (JCPOA), kuris apribojo šalies branduolinę programą. Kai JAV pasitraukė iš sutarties ir vėl grąžino sankcijas Teheranui, šalis siekia, jog ekonominius nuostolius padengtų ES valstybės, intensyvindamos verslo ryšius su Iranu. ES ir sutarties signatarės Prancūzija, Vokietija, Britanija atmetė bet kokius Irano „ultimatumus“, pareiškė stebėsiančios branduolinę šalies programą ir pakartojo įsipareigojimą laikytis susitarimo.
Tačiau įtampa tarp JAV, kitų Vakarų valstybių ir Teherano auga. LRT.lt pateikia pagrindinių įvykių chronologiją.
2019 liepos 29 d. JK Karališkojo laivyno karo laivas atvyksta į Persijos įlanką lydėti su Britanijos vėliava plaukiojančių laivų2019 liepos 29 d.
TATENA būstinėje Vienoje ES, Irano, Rusijos ir Kinijos diplomatai bando gelbėti JCPOA sutartį
2019 liepos 26 d.Baltijos šalys pareiškia, kad prisidėtų prie europinės misijos, bet neturi tinkamų laivų
2019 liepos 24 d.Irano prezidentas Hassanas Rouhanis pareiškia, kad valstybės galėtų apsikeisti sulaikytais tanklaiviais ir pradėti derybas dėl branduolinės programos
2019 liepos 23 d.JAV skelbia numušusios 2 Irano dronus Persijos įlankoje, Iranas neigia
2019 liepos 22 s.JK siūlo steigti europinę misiją, kuri užtikrintų laivybos laisvę Persijos įlankoje
2019 liepos 19 d.
Iranas Hormūzo sąsiauryje sulaiko su Britanijos vėliava plaukiojantį tanklaivį „Stena Impero“
2019 liepos 11 d.Iranas mėgina sulaikyti britų tanklaivį, atsitraukia po karo laivų perspėjimų
2019 liepos 4 d.
JK Karališkasis laivynas prie Gibraltaro sulaiko Irano tanklaivį „Grace 1“
2019 liepos 1 d.
Iranas praneša viršijęs JCPOA nustatytą 3,67 urano sodrinimo ir 300 kg atsargų kaupimo limitą
2019 m. birželio 13 d.Persijos įlankoje apgadinti 2 tanklaiviai, JAV apkaltina Iraną, šis kaltę neigia
2019 birželio 20 d.Iranas praneša numušęs JAV bepilotį stebėjimo orlaivį virš Persijos įlankos. JAV surengia kibernetinę ataką prieš Iraną
2019 birželio 18 d.JAV dėl augančios įtampos į Artimuosius Rytus siunčia dar tūkstantį karių
2019 gegužės 15 d.Iranas pastraukia iš JCPOA sutarties ir nustoja laikytis įsipareigojimų
2019 gegužės 12 d.Omano jūroje atakuojami 4 laivai, JAV kaltina Iraną
2018 gegužės 8 d.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas praneša vienašališkai pasitraukiantis iš JCPOA ir sugrąžinantis sankcijas Teheranui
Šaltiniai: Reuters, BNS, AP
Liepos 25-ąją Iranas atliko vidutinio nuotolio „Shabab-3“ raketos bandymą. Ji nėra naujo tipo ir jos nedraudžia 2015 m. susitarimas, tačiau specialistai pastebi, kad ši raketa galėtų gabenti kovinę branduolinę galvutę, rašo „The New York Times“. Anot leidinio, šiuo bandymu Iranas galėjo bandyti pademonstruoti, jog JAV pastangos pakenkti šalies raketų programai yra bevaisės.
Santykius tarp Vakarų valstybių ir Irano apsunkina tanklaivių krizė. Liepos 4-ąją Britanija sulaikė Iranui priklausantį tanklaivį „Grace 1“ prie Gibraltaro krantų. Įtariama, jog tanklaivis gabeno naftą į Siriją, taip apeidamas Vakarų sankcijas šiai šaliai. Savo ruožtu, Iranas liepos 12 d. Persijos įlankos Hormūzo sąsiauryje sulaikė su Britanijos vėliava plaukiojantį „Stena Impero“ tanklaivį, kuris esą įplaukė į teritorinius Teherano vandenis.
Tai paskatino Britaniją kviesti sąjungininkus rengti bendrą laivybos saugojimo misiją regione.
2019 m. liepos 1 dieną Iranas pranešė, kad viršijo 2015 m. sutartimi nustatytą 300 kg prisodrinto urano atsargų ribą. JCPOA sutartis, anot specialistų, sumažino Irano prisodrinto urano atsargas 98 proc. Vėliau Teheranas pranešė, jog peržengė ir sutartimi nustatytą 3,67 proc. urano prisodrinimo ribą. Su „Radio Free Europe/Radio Liberty“ tada kalbėję specialistai sakė, kad tokiais pareiškimais Teheranas veikiausiai siekia priversti kitus 2015 m. sutarties signatarus vėl sėsti prie derybų stalo.
Startą Irano branduolinei programai 1957 m. davė JAV. Pagal tuomet vykdytą „Atomai taikai“ programą Teheranui buvo perduotas branduolinis reaktorius ir prisodrintas kuras.
2015 m. pasirašyta JCPOA sutartis buvo ilgų derybų rezultatas, kuriuo siekta apriboti Irano branduolines ambicijas. Stebėtojai sutartį, kurią sudarė buvęs JAV prezidentas Barrackas Obama, laikė veiksminga. Tačiau 2016 m. išrinktas Donaldas Trumpas kartoja, kad Iranas pažeidinėjo sutartį, kol galiausiai 2018 m. gegužės 8-ąją vienašališkai pasitraukė iš susitarimo.
Opmerkingen